Pzkpfw V Panther – na froncie zachodnim

Witaj w ostatnim już artykule o najlepszym czołgu II wojny światowej – niemieckim Pzkpfw V Panther. Dziś możesz przeczytać, jak radziła sobie ona na froncie zachodnim – w walce z brytyjskimi i amerykańskimi czołgami. Zapraszam Cię do lektury…..

Pzkpfw V Panther w Normandii 1944 rok
Czołg Pzkpfw Panther znacznie przewyższała swoje odpowiedniki po stronie Zachodu. zdj. reddit.com

 

Pzkpfw V Panther– walki w Normandii

Już od chwili lądowania Aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku (D-Day) czołgi Pzkpfw V Pantera ścierały się z wrogimi wojskami. Jako pierwsze do akcji weszły czołgi z 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend”. Celem ich ataku było zatrzymanie posuwających się Brytyjczyków nacierających na północ od Caen.

Atak rozpoczął się 8 czerwca o godz. 22 (w dzień panowało lotnictwo Sprzymierzonych) – czołgi bez przeszkód dotarły do wioski Bretteville. Tam jednak dostały się pod silny ostrzał z dział przeciwpancernych i poniosły dotkliwe straty – 3 czołgi stracili Niemcy. Następnego dnia 12 Panter walczyło w samo południe w miasteczku Norrey – z powodu zasadzki straty wyniosły aż 7 maszyn.

Pod koniec czerwca do Normandii zawitała 2 Dywizja Pancerna SS „Das Reich” ze swoimi 24 czołgami Panzer V Panther. W czasie 9-dniowych walk z amerykańską 3 Dywizją Pancerną Niemcy zdołali zniszczyć 98 czołgów. Dnia 13 lipca dalszych 30 alianckich maszyn poszło z dymem. 15 lipca koło Saint Denis SS-Oberjunker Fritz Langake sam zniszczył 5 Shermanów.

27 lipca SS-Unterschrfuhrer Ernst Barkmann napotkał dużą grupę amerykańskich czołgów – zniszczył 9 z nich, jego czołg został przy tym poważnie uszkodzony. 19 sierpnia Pantery z “Das Reich” starły się w okolicach Falaise z polską 1 Dywizją Pancerną gen. Stanisława Maczka. W potyczce o wzgórze 239 Polacy stracili 5 czołgów, sami za to zniszczyli 3 czołgi Pantera i kilka Panzer IV.

Czołgi Pzkpfw V Panther walczyły też pod Saint Lo, gdzie amerykańskie samoloty szturmowe zniszczyły 27 lipca 4 niemieckie maszyny.

 

Pzkpfw V Panther – dalsze walki na Zachodzie

Czołgi średnie Pzkpfw V Panther uczestniczyły też w walkach w Holandii we wrześniu 1944 r. 17 stycznia 1945 roku czołgi z 10 Dywizji Pancernej SS “Frundsberg” nacierały na miasto Herlisheim. Gdy atak się rozpoczął, niemieckie czołgi dostały się pod ogień amerykańskiej artylerii – zniszczyła ona kilka maszyn. Te, które przetrwały, walczyły na bliskie dystanse z czołgami USA. Po zniszczeniu paru M4 Sherman, reszta poddała się – w regulaminie USA był punkt, w którym zabraniano walki z Panterami na bliskich dystansach.

 

Pzkpfw V Panther – ofensywa w Ardenach

Nietypową rolę spełniły czołgi średnie Pzkpfw V Panther podczas ostatniej niemieckiej ofensywy na froncie zachodnim. Te, które służyły pod dowództwem SS-Obersturmfuhrera Otto Skorzennego zostały odpowiednio przebudowane tak, aby wyglądały jak amerykańskie niszczyciele czołgów M10 Wolverine.

Pzkpfw V Panther Włochy 1944
Amerykanie tak bardzo obawiali się starć z Panterami, że zabraniali swoim czołgistom atakowania niemieckich wozów, jeżeli ich przewaga w ilości nie wynosiła przynajmniej 5 do 1. A i tak wtedy przewidywali stracić 4 swoje czołgi. zdj. worldwarphotos.info

Te “konie trojańskie” niemieckiej armii walczyły na prawej flance Kampfwgruppe Peiper i nacierały na Stavelot. 21 grudnia 1944 roku rano prowadziły kolumnę niemiecką. Gdy przejeżdżały obok posterunku amerykańskiej 120 Dyw. Piechoty jeden z jej żołnierzy – szeregowy Francis Currey – wystrzelił do pierwszej Pantery, niszcząc ją. Następnie ostrzelał kolejne z broni maszynowej. Resztę fałszywych M10 zniszczyły przybyłe w to miejsce alianckie czołgi. Za ten wyczyn ów amerykański wojak dostał Medal Honoru – najwyższe odznaczenie w US Army.

 

Pzkpfw V Panther we Włoszech

Jedyną jednostką, walczącą we Włoszech i wyposażoną w Pzkpfw V Panther był 4 pułk pancerny, który trafił na ten front w lutym 1944 roku, jako samodzielna jednostka armii lądowej. Liczył on około 75 czołgów, w tym 20-30 Panter. Straty, które ponosił 4 pułk w trakcie natarcia aliantów były wysokie, niemniej, do końca działań wojennych skutecznie kompensowano je uzupełnieniami.

 

Pzkpfw V Panther – porównanie z alianckimi wozami

Czołg Pzkpfw Panther znacznie przewyższała swoje odpowiedniki po stronie Zachodu. Jedynie M26 Pershing mógł jej poważnie zagrozić, ale wszedł do użytku dopiero w styczniu 1945 roku . No może jeszcze Sherman Firefly, który miał potężne działo, ale słaby pancerz. Do tego jeszcze M36 Jackson dochodził. Amerykanie tak bardzo obawiali się starć z Panterami, że zabraniali swoim czołgistom atakowania niemieckich wozów, jeżeli ich przewaga w ilości nie wynosiła przynajmniej 5 do 1. A i tak wtedy przewidywali stracić 4 swoje czołgi.

 

Źródła wiedzy:

  1. Wydawnictwo Militaria nr 3: Janusz Ledwoch „Pzkpfw V Panther„
  2. Andrzej Zasieczny  „Broń pancerna III Rzeszy: tom I”
  3. achtungpanzer.com
  4. tanks-encyklopedia.com

 

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia następnym razem.

Damian Jarzyna Czołgi Świata
Damian Jarzyna
autor bloga

 

Kliknij teraz w przycisk „Pobierz za darmo” aby otrzymać fragment mojego ebooka

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

  1. 1.kliknij w przycisk „Lubię to” i
  2. 2.udostępnij go znajomym na Facebooku lub
  3. 3.udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
  4. 4.skomentuj go poniżej

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.