Czołgi polskie 7TP w obronie kraju

Witaj w moim kolejnym artykule na temat czołgu 7TP – naszej chluby wojsk pancernych z okresu II wojny światowej. Poprzednim razem opisałem dla Ciebie konstrukcję tej maszyny, jej historię powstania i produkcję. Dziś nadszedł czas, byś poznał jego dzieje na polu walki. Zapraszam do lektury…

Czołgi 7TP w kampanii wrześniowej
Polskie czołgi lekkie 7TP były zgrupowane w 2 bataliony czołgów lekkich. zdj. wikipedia.org

 

Czołgi polskie 7TP – organizacja jednostek w 1939 roku

W roku 1935 zaczęto w Wojsku Polskim tworzyć samodzielne bataliony pancerne, które według założeń miały mieć charakter szkoleniowo-mobilizacyjny. Dopiero w czasie mobilizacji miały powstawać bojowe oddziały pancerne wraz ze wsparciem technicznym.

Według etatu czasu pokoju batalion składał się z:

 • dowództwa
 • kwatermistrzostwa
 • kilku kompanii czołgów
 • kompanii szkolnej
 • kompanii motorowej
 • kompanii gospodarczej
 • plutonu łączności
 • i parku sprzętowego

 

Łącznie batalion czołgów lekkich posiadał:

 • 49 czołgów 7TP, z czego 4 z radiostacją nadawczo-odbiorczą oraz 9 z odbiornikami
 • 70 samochodów i ciągników
 • 26 motocykli
 • 6 ckm wz. 30 kal. 7,9 mm
 • 3 rkm Browning wz. 28 kal. 7,9 mm
 • 230 karabinków wz. 98 kal. 7,9 mm
 • 213 pistoletów VIS wz. 35 kal. 9 mm

 

Skład etatowy 1. Batalionu Czołgów Lekkich w czasie kampanii wrześniowej wynosił

 • 22 oficerów,
 • 155 podoficerów,
 • 285 żołnierzy

 

Czołgi polskie 7TP w poszczególnych jednostkach

Niestety, ale nie jest dokładnie ustalone, ile czołgów 7TP zostało użytych w walkach w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 r. Według oficjalnych danych, 1 sierpnia 1939 r. Polacy posiadali 139 egzemplarzy tej maszyny, z czego 16 posiadało jeszcze 2 wieże i były uzbrojone tylko w karabiny maszynowe. Już w czasie kampanii wrześniowej wyprodukowano kolejne 15-30 egzemplarze – brały one udział w obronie Warszawy.

 

1 BATALION CZOŁGÓW LEKKICH

wchodzący w skład Armii Odwodowej „Prusy”, posiadał 49 czołgów 7TP. Wspierał polską piechotę w czasie walk odwrotowych od rejonu Tomasza Mazowieckiego przez Sulejów, Drzewicę, Odrzywół, Głowaczów aż do Wisły, w rejonie ujścia Pilicy. W tamtym miejscu polscy pancerniacy stracili większość sprzętu, aczkolwiek ponad 20 czołgów udało się wycofać za Wisłę, gdzie dołączyły one do Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, podporządkowanej Armii Lublin. Ostatnim akordem zmagań czołgistów 1 batalionu czołgów lekkich z Niemcami były krwawe walki pod Tomaszowem Lubelskim 18-20 IX – wszystkie maszyny uległy zniszczeniu.

 

2 BATALION CZOŁGÓW LEKKICH

był podporządkowany Armii „Łódź” i również posiadał na etacie 49 czołgów 7TP. Polscy Pancerniacy walczyli 4-5 września w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego, powstrzymując natarcie jednostek niemieckiej 10 Armii na Warszawę. 5 września polscy czołgiści zniszczyli około 30 czołgów wroga, przy podobnych stratach własnych.

Podczas odwrotu jedna z kompanii musiała porzucić aż 13 maszyn, z powodu braku paliwa lub awarii. Ostatnie boje stoczyli pod Włodawą 15 września. 17 września jednostka przestała istnieć, a żołnierze przeszli prze węgierską granicę.

 

1 i 2 KOMPANIA CZOŁGÓW LEKKICH

zostały sformowane na początku września 1939 roku i uczestniczyły w obronie Warszawy.

 

Czołgi polskie 7TP – podsumowanie

Polskie czołgi 7TP
polskie maszyny miały przewagę widzenia pola walki w postaci nowatorskiego peryskopu odwracalnego skonstruowanego przez polskiego majora Rudolfa Gundlacha. zdj. newsweek.pl

Obecnie możemy więc powiedzieć, że polskie czołgi 7TP to wszystko, na co mogliśmy sobie w tamtym czasie pozwolić w warunkach międzywojennych, kiedy trzeba było odbudować Polskę ze zniszczeń I wojny światowej i rozbiorów. Byliśmy ograniczeni technicznie, przemysłowo i finansowo, by stworzyć w tym czasie lepszy czołg, choć trzeba pamiętać, że powstawały już wtedy plany nowych, ulepszonych konstrukcji. Gdybyśmy nie marnowali środków na kiepskie tankietki, byłoby ich znacznie więcej.

 

To wszystko na dzisiaj. Dziękuję za uwagę i widzimy się następnym razem

Damian Jarzyna Czołgi Świata
Damian Jarzyna
autor bloga

 

Kliknij teraz w poniższy przycisk „Pobierz za darmo” aby odebrać fragment ebooka

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

 1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
 2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
 3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.