M36 Slugger na polu walki

M36 Slugger był niewątpliwie jednym z najpotężniejszych wozów bojowych Aliantów Zachodnich w czasie II wojny światowej. Jako jeden z nielicznych mógł stawać do równorzędnej walki z niemieckimi czołgami Pantera i Tygrys. Dziś dowiesz się więcej o tych walkach. Zapraszam do lektury…

M36 Slugger - amerykański niszczyciel czołgów w akcji
Pierwsze niszczyciele czołgów M36 Slugger pojawiły się na froncie zachodnim we wrześniu 1944 roku. Szybko okazały się bardzo groźnym przeciwnikiem dla niemieckich czołgów. zdj. reddit.com

 

M36 Slugger – organizacja jednostek

Batalion niszczycieli czołgów w armii amerykańskiej liczył:

 • 36 wozów bojowych M36 Slugger
 • i 800 żołnierzy.

Składał się z:

 • 1. kompanii – 3 plutony po 4 niszczyciele czołgów
 • 2. kompanii – 3 plutony po 4 niszczyciele czołgów
 • 3. kompanii – 3 plutony po 4 niszczyciele czołgów
 • kompania rozpoznawcza.

 

M36 Slugger na polu walki – lata 1944-45

Pierwsze niszczyciele czołgów M36 Slugger pojawiły się na froncie zachodnim we wrześniu 1944 roku. Znajdowały się w 20 batalionach niszczycieli czołgów. Szybko okazały się bardzo groźnym przeciwnikiem dla niemieckich czołgów i sukcesywnie zastępowały słabsze M10.

Szczególnie było to widoczne podczas niemieckiej kontrofensywy w Ardenach w grudniu 1944 roku. Był to ostatni zmasowany atak niemieckich jednostek pancernych i Alianci zdołali go odeprzeć dzięki dużemu wsparciu niszczycieli czołgów, na czele właśnie z M36 Slugger. Dość powiedzieć, że samobieżne niszczyciele czołgów zniszczyły aż 306 niemieckich czołgów. Najlepiej radziły sobie załogi z 7 Dywizji Pancernej w czasie obrony miasteczka St. Vith.

W czasie walk o opanowanie niemieckiej Linii Zygryda, niszczyciele czołgów M36 Slugger wspierały amerykańską piechotę jako ruchoma artyleria. Bardzo dobrze radziły sobie z niszczeniem niemieckich schronów bojowych i stanowisk karabinów maszynowych.

 

M36 Slugger – przeciwko niemieckim czołgom

Ten amerykański niszczyciel czołgów świetnie radził sobie z niemieckimi czołgami, nawet najnowocześniejszymi w tamtym czasie, czyli Pzkpfw V Panther i Pzkpfw VI Tiger. Mógł przebić pancerz przedni wieży Pantery z odległości 1 500 metrów. Z kolei, aby zniszczyć przedni pancerz Tygrysa, trzeba było się zbliżyć na odległość około 1 000 metrów. Pancerz przedni Tygrysa Królewskiego był nieprzebijalny z odległości większej niż 500 metrów. Z kolei czołgi średnie Panzer IV były bardzo łatwym łupem dla amerykańskich pancerniaków.

Jednak M36 Slugger miał też pewne wady. Przede wszystkim załogi narzekały na otwartą od góry wieżę, która nie chroniła załogi przed odłamkami, granatami czy niemieckimi snajperami. Dlatego w warsztatach polowych często dospawano im płytę pancerną na górze wieży.

 

M36 Slugger po 1945 roku

Po zakończeniu II wojny światowej amerykańskie bataliony niszczycieli czołgów zostały rozwiązane. Pozostały jednak w eksploatacji. Walczyły w czasie wojny w Korei w latach 1950-53, gdzie doskonale radziły sobie w niszczeniu północnokoreańskich czołgów T-34-85. Jednak w drugiej połowie lat 50-tych zostały wycofane z amerykańskiej armii.

Duża część wozów M36 Jackson została przekazana sojusznikom Stanów Zjednoczonych. Korea Południowa otrzymała 110 tych pojazdów. Służyły w Armii Korei Południowej aż do 1959 roku, po czym zostały wycofane.. Kolejnym krajem, który otrzymał wozy M36 była Jugosławia, gdzie trafiło około 400 maszyn. Zostały tam zmodernizowane – otrzymując silniki diesla z radzieckich czołgów T-55. Służyły jeszcze w czasie walk w Jugosławii w latach 1991-2001.

 

Źródła wiedzy:

 1. Wydawnictwo Militaria nr 115: „M10 i M36”
 2. tanks-encyklopedia.com
 3. afvdb.50megs.com/
 4. muzeumbronipancernej.pl

 

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia następnym razem.

Damian Jarzyna Czołgi Świata
Damian Jarzyna
autor bloga

 

Kliknij teraz w przycisk „Pobierz za darmo” aby otrzymać fragment mojego ebooka

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

 1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
 2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
 3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
 4. skomentuj go poniżej
 5. wesprzyj mnie na patronite

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.